Tarnów Pomaga

Tarnów, dnia 28 października 2020 r.

 

Tarnów Pomaga, odsłona druga

Czas epidemii, z jakim przyszło nam się zmierzyć, wymaga od nas szczególnego zaangażowania i niesienia sobie wzajemnie pomocy. Dlatego po raz kolejny wspólnie łączymy siły, by razem działać na rzecz innych. W akcję koordynowaną przez Urząd Miasta Tarnowa włączyły się: MOPS, Straż Miejska w Tarnowie, Środowiskowy Dom Samopomocy „Zielona Przystań”, Restauracje Stara Łaźnia i Obsesja Smaku, EMES i Partnerzy, Fundacja REPI oraz Stowarzyszenie Mamy Tarnów.

W całym kraju trwa rządowa akcja „Pomoc dla seniora 70+”. Nie jest to jednak jedyna grupa seniorów, którzy potrzebują wsparcia, dlatego my w Tarnowie idziemy dalej, otaczając opieką także tych seniorów, którzy nie przekroczyli tego wieku oraz osoby z niepełną sprawnością – mówi zastępca prezydenta Dorota Krakowska.

Od dwóch tygodni działa specjalna całodobowa infolinia 14 688 00 43,nadzorowana przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej, pod którą można uzyskać informacje o zalecanych sposobach zachowania w zaistniałej sytuacji oraz możliwych formach pomocy. Jej operatorzy zbierają zgłaszane przez mieszkańców oczekiwania i potrzeby, a następnie przekazują niezbędnie informacje podmiotom odpowiedzialnym za realizację poszczególnych zadań.

Zakres świadczonej pomocy jest szeroki: pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej robią i dostarczają codziennie zakupy, pomagają w załatwianiu spraw urzędowych, świadczą usługi opiekuńcze, zapewniają wsparcie psychologiczne oraz pomagają w wyprowadzaniu psów. Personel Środowiskowego Domu Samopomocy „Zielona Przystań”, oprócz opieki nad swoimi podopiecznymi w ich środowisku, wspiera seniorów w robieniu zakupów, a także zapewnia wsparcie psychologiczne osobom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. Warsztat Terapii Zajęciowej Fundacji REPI oferuje pomoc w robieniu codziennych sprawunków, zakupu leków, realizacji e-recept. Fundacja jest gotowa również świadczyć od 2 listopada wsparcie psychologiczne.

Straż Miejska w Tarnowie oraz firma EMES i Partnerzy podjęły się rozwozu posiłków przygotowywanych przez restauracje Stara Łaźnia i Obsesja Smaku wśród osób niesamodzielnych i najbardziej potrzebujących. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że miasto przekaże na realizację posiłków kwotę 10 tysięcy złotych.

Zapotrzebowanie na pomoc stale rośnie. Aby sprostać codziennym wyzwaniom niezbędni są wolontariusze. Trud ich naboru oraz koordynację ich prac wzięło na siebie po raz kolejny Stowarzyszenie MAMY TARNÓW. Wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w akcję bezinteresownej pomocy (robienie i dostarczanie zakupów, wyprowadzanie psów) prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty e-mail ze stowarzyszeniem (wolontariat.mamytarnow@gmail.com).

W tym niełatwym czasie naszą pomoc chcielibyśmy także skierować także do personelu medycznego. To nikt inny jak lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, czy opiekunowie z ośrodków całodobowej opieki są najbardziej zaangażowani w walkę z pandemią koronawirusa i tym samym najbardziej narażeni. Jeżeli ktokolwiek z tarnowskich służb medycznych będzie potrzebował pomocy o podobnym charakterze, nie odmówimy – zapewnia zastępca prezydenta Dorota Krakowska.

 

Od dzisiaj eUrzad dostępny dla tarnowian

Na oficjalnej stronie miasta dostępna jest od dzisiaj nowa, niezwykle przydatna zakładka – eUrzad (www.tarnow.pl/eUrzad). Systematyzuje ona sprawy urzędowe oraz podpowiada mieszkańcom Tarnowa jak bezpiecznie i wygodnie załatwić poszczególne kwestie przez internet bez konieczności osobistej wizyty w Urzędzie Miasta. Dostępne są na niej wszystkie niezbędne informacje, dotyczące załatwienia spraw zarówno metodą tradycyjną, jak i drogą elektroniczną. Nowa strona podzielona jest na trzynaście działów: dokumenty i dane osobowe, edukacja, kierowcy i pojazdy, meldunek i wybory, nieruchomości, organizacje pozarządowe, podatki, praca i biznes, rodzina i małżeństwo, sport, środowisko, wojsko i bezpieczeństwo oraz zdrowie i ubezpieczenie społeczne. W każdym z nich dostępne są informacje dotyczące szczegółowego opisu spraw załatwianych przez poszczególne wydziały Urzędu Miasta Tarnowa oraz wzory formularzy do wydrukowania lub wypełnienia. W przypadku konieczności odwiedzenia urzędu, znaleźć tam można także numery telefonów oraz adresy mailowe, potrzebne do ustalenia terminu wizyty w magistracie.

Tarnów, dnia 30 października 2020 r.

 

Zostań wolontariuszem akcji Tarnów Pomaga

Trwa akcja Tarnów Pomaga, w ramach której zarówno instytucje, jak i osoby prywatne bezinteresownie niosą pomoc innym: seniorom, osobom niepełnosprawnym, niesamodzielnym oraz osobom przebywającym na kwarantannie. Zapotrzebowanie na pomoc stale rośnie, dlatego – aby sprostać codziennym wyzwaniom – niezbędni są wolontariusze. Zwracamy się do osób dysponujących wolnym czasem z prośbą o włączenie się w tę inicjatywę. Aby zostać wolontariuszem wystarczy mieć skończone 18 lat i serce otwarte na drugiego człowieka. Zakres zadań, w którym potrzebujemy wsparcia to przede wszystkim pomoc w robieniu i dostarczaniu zakupów, realizacja recept oraz wyprowadzanie psów. Pomoc szczególnie potrzebna jest w godzinach popołudniowych i wieczornych (w pozostałej części dnia podobną pomoc świadczą pracownicy MOPSu, Środowiskowego Domu Samopomocy „Zielona Przystań” oraz Fundacji REPI). Jeśli chciałbyś bezinteresownie pomóc innym, skontaktuj się za pośrednictwem poczty e-mail ze Stowarzyszeniem MAMY TARNÓW (wolontariat.mamytarnow@gmail.com).Czekamy na Ciebie.

 

                                         

informacje 28.10.2020

wolontariat 30.10.2020

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony