Basen w MDS NIECZYNNY do odwołania

W związku z przekroczeniem parametru zawartości Legionelli w natryskach pływalni MDS w Mościcach  . Basen będzie nieczynny do odwołania . Za powstałe utrudnienia  serdecznie przepraszamy zachęcając do skorzystania z usług Parku Wodnego Przy ul. Piłsudskiego 30 , który jest czynny : od poniedziałku do piątku od 6.00 do 22.00 , soboty  i niedziele i święta  8.00 do 22.00 .

 

http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Basen-w-Moscicach-zamkniety

 

……”Basen w Mościcach zamknięty

W natryskach pływalni Miejskiego Domu Sportu w Tarnowie-Mościcach stwierdzono znaczne przekroczenie parametru zawartości bakterii Legionella. W związku z tym, do momentu usunięcia bakterii z instalacji oraz przeprowadzenia nowych badań, decyzją Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej basen będzie do odwołania wyłączony z eksploatacji. – Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy do korzystania z basenu przy ul. Piłsudskiego – czytamy w komunikacie Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza obiektem.

Legionella to jedna z najmniejszych istniejących bakterii. Jest wszechobecna, ale w środowisku naturalnym występuje w tak niskim stężeniu, że nie stanowi zagrożenia. Lubi mokre, ciemne miejsca o temperaturze od 20 do 45 stopni Celsjusza, a także obecność związków żelaza. Jej rozwojowi sprzyja również duża wilgotność powietrza i stosowanie chlorowania wody nie zawsze pomaga się pozbyć pałeczek Legionelli. Często znajdywana jest ona w myjniach, prysznicach, inhalatorach czy nawilżaczach powietrza.

Występuje ona w wodzie rozproszonej, która może dostać się do układu oddechowego człowieka i wywołać choroby podobne do zapalenia płuc.

Na tarnowskich basenach zawartość Legionella badana jest regularnie i badania przeprowadzone w ubiegłym miesiącu nie ujawniły przekroczenia wielkości dopuszczalnych. Woda w nieckach basenowych nadaje się do kąpieli, basen musi być jednak zamknięty, ze względu na brak możliwości korzystania z natrysków.

Najprostszą metodą unieszkodliwienia Legionelli jest metoda termiczna. Po podgrzaniu wody do temperatury 70-75 stopni Celsjusza, bakteria ginie bowiem w ciągu kilku sekund. Cały proces trwa więc od kilku do kilkudziesięciu minut. Zamknięcie basenu w Tarnowie-Mościcach na dłuższy okres czasu spowodowane jest natomiast ponownym badaniem wody, trwającym dziesięć dni.”

(sm)

tekst dzięki uprzejmości portalu www.tarnow.pl

Zmień rozmiar czcionki
Zmień kontrast strony